środa, 10 września 2014

jak przygotowywać posiłki dla Słodkiej Mamy

Niestety nie tylko to co jemy podlega ograniczeniom w cukrzycy ciążowej ale także to jak przygotowujemy posiłki. Ogólnie im mniej przetworzony produkt tym lepiej. 


Jeśli masz do wyboru warzywa surowe i gotowane wybierz surowe – Twój organizm będzie je dłużej przyswajał i nie będziesz chodziła głodna. Nie proponuję ci oczywiście żebyś zjadała surowe mięso! Jednak to jaką techniką będziesz obrabiać swoje posiłki ma ogromne znaczenie.

Wskazane techniki kulinarne:

  • Gotowanie na parze i w wodzie (ale nie rozgotowywanie – długa obróbka termiczna zwiększa indeks glikemiczny)
  • Pieczenie w folii i pergaminie oraz pod przykryciem
  • Duszenie bez obsmażania 
  • Grillowanie na grillu elektrycznym lub na zwykłym, ale zawsze na tacce

Tak naprawdę z technik obróbki termicznej odzwyczaić się powinnaś jedynie od smażenia, które zwiększa zawartość tłuszczu w Twoim daniu.

Moja rada niezwiązana z poziomem cukru: zadbaj o to jak wyglądają Twoje posiłki. Zdecydowanie łatwiej zjeść coś na co niekoniecznie mielibyśmy ochotę kiedy jest to ładnie podane. Zaprzyjaźnij się ze świeżymi ziołami, które nie tylko dodają aromatu najprostszym potrawom ale też ślicznie je ozdabiają. Układaj nowe kombinacje i nie bój się niestandardowych połączeń. Kilka listków mięty dodanych do potrawki z kurczaka zmieni Twoje danie w coś zupełnie nowego i bardzo często pysznego.


Staraj się też gotować na jeden dzień jeśli tylko masz na to czas – odgrzewanie jedzenia często skutkuje rozgotowaniem, a to podwyższy indeks glikemiczny. Poza przypadkami gdzie coś ci wybitnie smakuje jedzenie tego samego przez kilka dni z rzędu jest po prostu nudne. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na codzienne gotowanie może pomyśl o mrożeniu małych porcji? 
Eksperymentuj - bardzo wiele tradycyjnych dań ma swoje zdrowsze odpowiedniki. Może spróbujesz kotleta schabowego bez smażenia i w panierce z mąki z amarantusa (przepis tutaj)

9 komentarzy:

  1. Żałuję, że nie trafiłam na tego bloga jeszcze w ciąży. Ale z pewnością teraz będę często zaglądała!

    OdpowiedzUsuń
  2. zapraszam tak często jak tylko będziesz miała ochotę:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie to napisałaś. Przez wiele pokoleń jest przekazywany mit, że gotowane jest delikatniejsze. Tak samo dotyczy to przyprawiania - ale ile można jeść mdłe posiłki... Od zcego własnie są zioła.

    OdpowiedzUsuń
  4. dzięki za komentarz - ja bez ziół bym nie przetrwała. Potrafią zupełnie zmienić smak potrawy:) i nawet proste danie zjadam z przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
  5. Będę tu wpadać częściej... i ja zostałam posiadaczką cukrzycy ciążowej, co bardzo mnie przeraża.. :(

    OdpowiedzUsuń
  6. Iwa nie ma się co przerażać... cukrzyca nie jest straszna i dobrze prowadzona nie jest też groźna. Ja teraz już po wynikach krzywej po porodzie kiedy wiem, że się z nią pożegnałam stwierdzam, że miała swoje plusy. Na pewno dyscyplinuje i co do wartości posiłków i ich kaloryczności dzięki czemu po porodzie zostają dobre nawyki i nie ma czego zrzucać:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Witaj. Ciekawy blog. U mnie zdiagnozowano cukrzycę ciążową bardzo wcześnie, bo w 9 tygodniu. Strasznie się martwię. Mam skierowanie do szpitala, a póki co staram się stosować do diety. Twoje przepisy na pewno mi w tym pomogą

    OdpowiedzUsuń
  8. Asiu pilnuj diety i nie zamartwiaj się bo to też negatywnie wpływa na maluszka! wszystko będzie dobrze - od kiedy prowadzę tego bloga piszą do mnie dziewczyny z cukrzycą i wiele już jest po porodzie - u żadnej nie wystąpiły powikłania:) U Ciebie też będzie wszystko w porządku:) Trzymam kciuki i smacznego:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziękuję za słowa wsparcia. To zawsze podnosi na duchu:-) Właśnie przeglądałam Twoje przepisy na koktajle i ryby i zrobiłam sobie koktajl z kefiru, kiwi i odrobiny gruszki. Zagryzłam kilkoma migdałami. Dobrze, że publikujesz te przepisy. Ułatwią niejednej słodkiej mamie życie. Gorąco pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...