środa, 10 września 2014

dieta cukrzycowa – ogólnie

Jeśli zdiagnozowali u Ciebie cukrzycę ciążową na pewno dowiedziałaś się już, że konieczne będzie przejście na dietę. No dobra dieta dieta ale jaka?

Ja po diagnozie rzuciłam się do komputera i przyznaję byłam załamana. Zero słodyczy! Mało owoców! Uwaga na proste węglowodany! Przynajmniej 6 posiłków dziennie! Dużo warzyw! Nie wolno smażyć! Uważaj na nabiał! Tylko chude mleko i nie więcej niż pół szklanki dziennie! I tysiąc innych zakazów, nakazów i strasznie brzmiących informacji. Dla pocieszenia – to naprawdę nie jest takie trudne i okropne:) 

Oczywiście dla dobra rozwijającego się w Tobie dziecka będziesz podlegać ograniczeniom ale tylko od Ciebie zależy czy przeżyjesz do końca ciąży o chlebie i wodzie, a raczej o wodzie i gotowanym kurczaku czy zdecydujesz się przygotowywać kreatywne, zbilansowane posiłki dzięki, którym zapobiegniesz wahaniom cukru we krwi.

Zacznijmy od tego, że na początku może być Ci ciężko komponować jadłospis zwłaszcza jeśli dotychczas nie koniecznie byłaś fanką liczenia kalorii, a hasło wymiennik węglowodanowy słyszysz pierwszy raz w życiu (o wymiennikach więcej piszę tutaj). Bardzo przydatnym gadżetem będzie teraz dla Ciebie waga kuchenna – zwłaszcza w pierwszym okresie. Po kilku tygodniach dojdziesz do wprawy i składniki bez problemu będziesz oceniać na oko.

W skrócie: dieta mamy z cukrzycą ciążową polega na takim komponowaniu posiłków żeby nie dopuścić do za wysokich poziomów glukozy. Powinnaś więc teraz z dużą starannością przyglądać się swojemu talerzowi i dbać o to aby nie znalazło się na nim za dużo węglowodanów prostych.


Jest też dobra wiadomość: jeśli bałaś się o powrót do wagi sprzed ciąży to przy stosowaniu tej diety nie grozi Ci na pewno ciążowa nadwaga. Czytając opinie mam, które przeszły ciążową cukrzycę zaobserwowałam, że większość nie przytyła więcej niż 12kg i do swojej wagi sprzed błogosławionego stanu wróciły praktycznie zaraz po porodzie. 

I przede wszystkim głowa do góry! Na cukrzycowej diecie można naprawdę smacznie i zdrowo jeść - zacznij od czegoś łatwego np. cukrzycowej nutelli - przepis znajdziesz tutaj.

2 komentarze:

  1. W pierwszej ciąży test obciążenia glukozą wyszedł w normie, niestety w drugiej już nie i też musiałam zmierzyć się z cukrzycą ciążową. Stosowałam dietę, a w 32 tygodniu musiałam zacząć stosować również insulinę. Zapraszam do lektury mojej historii, mam nadzieję, że pomorze to nie którym słodkim mamusiom zmierzyć się z tą chorobą, doda trochę otuchy, przybliżyć jak w moim przypadku wyglądała insulinoterapia.

    Pozdrawiam Matka Mężatka
    http://moja-probeczka.blogspot.com/search/label/Cukrzyca%20ci%C4%85%C5%BCowa?max-results=6

    OdpowiedzUsuń
  2. Tutaj tez polecam poczytać co nieco na temat diety cukrzycowej: http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/zdrowy-jadlospis-dla-cukrzyka Ma ona to do siebie, że nadaje się dla wielu ludzi - nie tylko cukrzyków, a przeciwskazania do jej stosowania ma mało kto

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...